Aktywne lato w Świętokrzyskim

20 września 2022
Woj. świętokrzyskie

Województwo Świętokrzyskie należy do tych najbardziej aktywnych i najprężniej działających w zakresie regionalnych akcji pomocowych, prowadzonych przez członków i wolontariuszy  Stowarzyszenia Polska 2050. Pod koniec wakacji w regionie świętokrzyskim odbyło się wiele ciekawych akcji, w tym 3 z cyklu #StądJesteśmy.

Najpierw nad Zalewem w Cedzynie wolontariusze Stowarzyszenia Polska2050 czyli postawili namiot, rollup, powiesili flagi i zmontowali wystawkę zdjęć z dotychczasowych akcji oraz zorganizowali kolorowy plac zabaw dla dzieci. Rozmowy z mieszkańcami ułatwiały gazetki TO NASZ KRAJ, które były chętnie przyjmowane i czytane. Dyskusje najczęściej nawiązywały do obecnej sytuacji gospodarczej w kraju i o powrocie do normalności. Pojawiały się stwierdzenia, że Ruch Polska 2050 daje taką nadzieję. Atmosfera podczas tej akcji #StadJesteśmy była bardzo przyjazna, a oprócz rozmów dla dzieci zostały zorganizowane świetne aktywności –  malowanie na stretchu, bańki mydlane, chusta animacyjna, gra w bule, badmington, kręgle, zdjęcia przebierańców.

Akcja „Zakręcone pożegnanie wakacji” była piknikiem rodzino-rekreacyjnym, który wolontariusze zorganizowali w Zagnańsku na terenie skate parku i miasteczka drogowego. Ważnym celem było sprawdzenie przez stróżów prawa wiedzy uczestników w zakresie poruszania się rowerem po drogach publicznych. Były przejazdy rowerami i hulajnogami pod czujnym okiem policjantów, były sportowe rozgrywki rodzinne, gra w klasy i malowanie kartonowych samochodów, kurtyna wodna, zwiedzanie kabiny wozu strażackiego, pizza dla każdego.

Kolejną imprezę z cyklu „Stąd Jesteśmy” w Skarżysku połączono z pomocą bezdomnym psiakom z Punktu Przetrzymań Szydłowiec – psy z ulic naszego miasta. W zamian za karmę, która była do nabycia również na miejscu, można było popływać kajakami, kupić ciuszek z drugiej ręki, zjeść kiełbaskę z ogniska lub watę cukrową. Były też oczywiście darmowe atrakcje: pokazy street workoutu i kalisteniki, występ wokalny, a dla dzieci – malowanie na stretchu, bańki, chusta animacyjna. Wolontariuszom ze Skarżyska udalo się nie tylko porozmawiać z mieszkańcami rozdając gazetki, ale także pozyskać dużo karmy dla psiaków.

Jak widać w Świętokrzyskiej ekipie kochają zwierzęta. Ciekawym pomysłem w Skarżysku była akcja „Bądź człowiekiem, daj pić”, w ramach której ustawiono miseczki na wodę dla zwierzaków w różnych punktach miasta (koło sklepów, punktów usługowych, parków).

Poza tym w Skarżysku wolontariusze prawie co tydzień odwiedzają Punkt Przetrzymań i wyprowadzają psiaki, sprzątają wybiegi, zajmują się szczeniakami. Organizują w całym regionie zbiórki ręczników, koców, kołder i śpiworów dla tych zwierzaków z Szydłowca i dla Domu Tymczasowego w Skarżysku.

Z kolei niedawno kieleckim wolontariuszom udało się zmontować woliery dla chorych i rannych ptaków w siedzibie Parków Krajobrazowych na Gruchawce na prośbę Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

Wolontariusze Polska 2050 dbają równi\eż o przyrodę i dlatego wykonali społeczną inwentaryzację drzew wzdłuż ul. Bohaterów Warszawy w Kielcach. Kilka tygodni wcześniej przy tej ulicy wycięto 15 pięknych zdrowych kasztanowców w związku z inwestycją deweloperską. Starając się ocalić pozostałe drzewa, wolontariusze postanowili objąć je ochroną i zgłosić Aleję kasztanowców jako Pomnik Przyrody.

Od początku wojny ekipa Polska 2050 Świętokrzyskie angażowała się w pomoc uchodźcom. Dzięki wsparciu rodzin uczniów z polskiej szkoły w Rhod Island w USA członkinie z Klubu Seniora PL2050 w Kielcach przygotowały i wręczyły paczki ze słodyczami i ręcznikami plażowymi dla dzieci z rodzin ukraińskich, które obecnie mieszkają w remizie OSP w Bilczy. Dzięki szczerym rozmowom wolontariuszki dowiedziały się o pilnych potrzebach tych rodzin i dlatego w ostatnim czasie zebrały pościel, koce a dzięki darczyńcom z USA kupiły szafę tekstylną i wieszaki przeznaczone dla 15 dzieci oraz 5 dorosłych kobiet, które przebywają dalej w Bilczy. Potrzeb dla uchodźców jest mnóstwo, a działania rządu są niewystarczające.