Piknik dla Rodzin Zastępczych w Modlinie na rozpoczęcie roku szkolnego i naszej akcji korepetycji!

06 września 2022
07:51
Woj. mazowieckie

2 września 2022 roku, na początek roku szkolnego, na terenie Frontu Modlin odbył się piknik organizowany ramach akcji „Razem dla Rodzin Zastępczych”, w którego przygotowanie zaangażowali się koordynatorzy ogólnopolscy projektu oraz liczni wolontariusze z Polska 2050 Mazowieckie oraz Polska 2050 Warszawa. W pikniku uczestniczyły, przede wszystkim, dzieci i opiekunowie z rodzin zastępczych, korzystający z programu korepetycji online Stowarzyszenia Polska 2050, ale zaproszone były również wszystkie okoliczne rodziny z pieczy zastępczej.

 

Piknik odbył się w konwencji zdobywania przez dzieci tzw. „sprawności”. Wśród nich było wiele zajęć edukacyjnych, a także rozwijających mobilność i kreatywność. Zajęcia prowadzone były przez wolontariuszy i sympatyków Polski 2050:

1. RATOWNIK – kurs udzielania pierwszej pomocy (na fantomie i z defibrylatorem), prowadzony przez Martę Relich
2. PSZCZELARZ – warsztaty przy ulu z pszczelarzem, zwijanie świec z wosku pszczelego, animowane przez Michała Sutyńca
3. EKOLOG – nauka segregacji śmieci i inne niespodzianki przygotowane przez Mariolę Kawęcką
4. SPORTOWIEC – badminton, narty wieloosobowe, strzelanie z łuku, pod opieką Celiny Niwald
5. CYRKOWIEC – warsztaty prowadzone przez grupę cyrkową z kolektyw INC
6. TANCERZ – profesjonalne warsztaty taneczne z Żanetą Cwaliną Śliwowską, w tym nauka posługiwania się buławą
7. ARTYSTA – malowanie wielkoformatowe pod okiem radnej Anny Małeckiej
8. POSZUKIWACZ SKARBÓW – zabawa z wykrywaczem metali oraz 9. CHEMIK – warsztaty chemiczne – z Fabryka Marzeń
10. WOJOWNIK – warsztaty Capoeiry z FICAG Polska, prowadzone przez sekretarz ogólnopolska Stowarzyszenia Polska 2050 i instruktorka Monika Piątkowska
Po uzyskaniu 6 z 9 sprawności każde dziecko zdobywało nagrodę w postaci m.in. zabawy na dmuchanych atrakcjach, a także przygotowane zestawy ze zbiórki materiałów szkolnych i dodatkowe prezenty.

 

 

Jedną z atrakcji było także zwiedzanie Twierdzy Modlin z przewodniczką Janiną Bystrek. Inne to m.in. sesje zdjęciowe z rekwizytami, animowane dzięki Ani Truszkowskiej i Jeremiego Pożogi z ekipy Polska 2050 z Ostrołęki, zabawy na atrakcjach od dmuchanemiasteszko.pl.

Nie zabrakło całodniowego poczęstunku. Watę cukrową i popcorn dostarczył Michał Sutyniec, kiełbaski – firma PEKPOL, były również ciasta, kawa i herbata, lemoniada, m.in. dzięki Ewie Kalbarczyk. Piknik wsparł konferansjersko Dobrosław Rola. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym, a szczególnie Paulinie Łączyńskiej, Agnieszce Spodarek, Jarkowi Garnkowi, Grażynie Stolarskiej – za udział w organizacji całego wydarzenia.

Podziękowania kierujemy również do Ani Lange, skrzypaczki Kathi z Ukrainy za koncert, Michała Kostrzewy za pomoc w punkcie gastronomicznym, Adama Koteckiego, Iwony Wołosz.

„Jeszcze w czerwcu organizowaliśmy spływ dla rodzin z pieczy zastępczych na zakończenie roku szkolnego, a teraz na jego rozpoczęcie zaproponowaliśmy edukacyjny piknik z mocą atrakcji. Cieszę się, że Stowarzyszenie Polska 2050 może być aktywnym inicjatorem akcji dla dzieci i ich opiekunów. Niezwykle pozytywny odbiór naszych propozycji cieszy, a to, że możemy własnymi siłami tyle zaoferować, pokazuje naszą siłę i sprawczość” – mówi Katarzyna Suwała z Zarządu Stowarzyszenia, uczestniczka i wolontariuszka wydarzenia.

Ruch Polska 2050 jest jedyną organizacją społeczno-polityczną, która tak kompleksowo podjęła temat rodzinnej pieczy zastępczej i konsekwentnie realizuje ten projekt już ponad dwa lata. W zeszłym roku w ramach projektu “Razem dla rodzin zastępczych” dotarliśmy z korepetycjami online do ponad 1500 dzieci. Obecnie z lekcji korzysta kilkaset dzieci. Zaangażowaliśmy ponad 800 korepetytorów. Opracowaliśmy postulaty zmian systemowych w polityce społecznej wobec dziecka “Rodziny dla dzieci – prawo, nie przywilej”. Odpowiedzieliśmy na setki zgłaszanych przez rodziny potrzeb rzeczowych.Program korepetycji zrodził się oddolnie w czerwcu 2020 od chęci pomocy dzieciom, pierwsze zajęcia ruszyły w listopadzie 2020 roku. Zrozumieliśmy, że rodziny zastępcze potrzebują wsparcia, ich sprawne funkcjonowanie to szansa na dobre dzieciństwo. Nawiązano setki kontaktów z rodzinami. Ich owocem było, z jednej strony, stworzenie zespołu ekspertów pracujących nad zmianami systemowymi, z drugiej, pomoc rzeczowa, formalna, interwencje w urzędach czy instytucjach państwowych.

 

„Każde wydarzenie, które odbywa się w ramach akcji „Razem dla rodzin zastępczych” pokazuje, jak potrzebne są nasze działania. Zabawy z dziećmi, ich uśmiechy i radość, pozwalają „naładować baterie” do dalszego działania. Obserwowanie, jak funkcjonują rodziny zastępcze utwierdza mnie w tym, że pomagamy wspaniałej grupie ludzi. Wspólnie powinnismy dbać o wszystkie dzieci i pilnować, by nie działa się im krzywda, bo to one są naszą przyszłością” – stwierdza Paulina Łączyńska, inicjatorka projektu i organizatorka wydarzenia.

„Dziś wspaniale spędzony dzień na pikniku Stowarzyszenia Polska 2050 Modlinie. Dzieciaki są zadowolone, wzbogacone o wiele umiejętności i wycieczkę po Twierdzy Modlin, zaopatrzone w fajne nagrody i przybory szkolne. A w tym czasie, my dorośli, mogliśmy porozmawiać, odpocząć przy napojach i poczęstunku. Dziękuję organizatorom z całego serca. To był dobry dzień” – brzmi jedna z recenzji, nadesłana przez Lidię Wojciechowską z Łodzi.

„Dziękuję za współpracę oraz gratuluję naprawdę udanej imprezy. Serce rośnie, gdy patrzy się na takie inicjatywy. Będąc na miejscu z własnymi dziećmi, czułam, że dzieje się coś fajnego z bardzo dobrą energią” – napisała do nas właścicielka obiektu Paulina Mikuszewska.

Podczas pikniku w Modlinie osoby zainteresowane tematyką rodzicielstwa zastępczego mogły zasięgnąć informacji i uzyskać dokładne wskazówki na stanowisku lokalnego PCPR. Poza tym, wszelkie informacje odnośnie “Razem dla rodzin zastępczych” można uzyskać pod adresem pieczazastepcza@polska2050.pl

Nasz piknik został objęty patronatem Burmistrza Miasta Nowy Dwór Mazowiecki i Starosty Powiatu Nowodworskiego. Dziękujemy Burmistrzowi Jackowi Kowalskiemu i Staroście Krzysztofowi Kapuście.

Tekst/Foto: Katarzyna Suwała i Paulina Łączyńska

POLSKA
2050
STRATEGIE
2050