POLSKA 2050 ŚWIĘTOWAŁA DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI NA POMORZU

15 listopada 2021
Woj. pomorskie

Członkowie i wolontariusze Ruchu Polska 2050 świętowali Dzień Niepodległości w wielu pomorskich miastach. Obchody zaczęły się już 10 listopada. Podczas uroczystości z okazji 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, delegacja Stowarzyszenia Polska 2050 Pomorskie złożyła wiązankę kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Gdańsku. Delegacji przewodniczyła liderka stowarzyszenia Polska 2050 Pomorskie Agnieszka Baranowska, a uczestniczyli w niej też Miłosława Zagłoba – ekspert Instytutu Strategie 2050 oraz Zdzisław Kopeć – członek zarządu województwa pomorskiego.

W Gdyni delegacja reprezentowana przez wolontariuszkę Danutę Kwaśniak oraz współliderów stowarzyszenia Polska 2050 Miasta Gdynia – Wioletę Tomczak oraz Bartosza Sadowskiego złożyli symboliczny hołd przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Wolnej Polski. W uroczystości wzięli także udział m.in. Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz Przewodnicząca gdyńskiej Rady Miasta – Joanna Zielińska.

Z okazji Święta Niepodległości nasi przedstawiciele uczestniczyli w obchodach tego wydarzenia także w Wejherowie, Rumi i Redzie. Polityczny lider Powiatu Wejherowskiego Jacek Pałubicki złożył hołd wszystkim walczącym o niepodległą Polskę pod pomnikiem Hieronima Derdowskiego i Józefa Wybickiego w Rumi oraz pod tablicą upamiętniającą pomordowanych mieszkańców Redy przy kościele pw. WNMP i św. Katarzyny. Członkowie naszego stowarzyszenia uczestniczyli też w uroczystym przemarszu mieszkańców Wejherowa z Rynku do wejherowskiego parku, gdzie następnie odbył się koncert pieśni patriotycznych. Po uroczystościach delegacja Stowarzyszenia Polska 2050 Powiatu Wejherowskiego w składzie Dorota Ściślak, Martyna Szober, Alicja Przybylska i Jacek Pałubicki złożyła kwiaty pod Dębem Pamięci.

Nasi przedstawiciele brali udział także w obchodach Święta Niepodległości zorganizowanych przez starostę powiatu gdańskiego w Pruszczu Gdańskim na placu Jana Pawła II. Anna Bobbe, Ireneusz Kaczmarczyk i lider powiatu gdańskiego Bartosz Szmejchel złożyli kwiaty pod Pomnikiem Zwycięstwa, Pokoju i Wolności, zwanym pruszczańskim „Pomnikiem Nike”.

W Starogardzie Gdańskim członkowie Polska 2050 z liderem powiatowym – Dawidem Kleinem na czele,  uczestniczyli w zorganizowanym przez samorząd miasta Marszu ku Wolności oraz uroczystościach w Parku Miejskim.

Członkowie i wolontariusze Polska 2050 świętowali Dzień Niepodległości nie tylko w ramach oficjalnych obchodów, ale także uczestnicząc indywidualnie w wielu wydarzeniach i inscenizacjach historycznych zorganizowanych na Pomorzu lub tak, jak pani Aleksandra Rokicka, która odwiedziła i zapaliła świeczkę na grobie Obrońców Poczty Polskiej i na grobie 10-letniej Erwiny Barzychowskiejm –  najmłodszej ofiary ataku na Pocztę Polską, pierwszej dziecięcej ofiary II wojny światowej w Gdańsku.

Pamiętamy  o naszych Bohaterach !